Jak zařídit byt v industriálním stylu?

Industriální styl se zrodil ve Spojených státech v polovině 20. století v opuštěných továrních prostorách. Charakterizují ho prostory, syrovost stěn, šikmá okna a láska k oživování starých věcí. Jak vypadá byt v industriálním stylu? 
mieszkanie w stylu industrialnym

Industriální styl nebo bydlení v podkroví - jaké jsou jeho charakteristiky?

Při pomyšlení na industriální styl designu se nám v mysli vybaví obraz zdí z červených cihel, holých žárovek, syrovosti betonu a nábytku z černě natřené oceli. Industriálním interiérům dominují tmavé barvy, které v bytě vytvářejí zvláštní atmosféru. Styl průmyslového designu nebude vyhovovat těm, kteří hledají dokonale vybroušená katalogová řešení. Aby měl dům tohoto typu duši, měl by ho jeho majitel zařizovat s vášní.

mieszkanie w stylu loft

Jaké materiály použít v bytě v industriálním stylu?

Základem průmyslového bydlení jsou surové dokončovací materiály, jako je beton, kov, sklo nebo cihly. To však neznamená, že není místo pro teplé dřevo! Do interiéru se však dostává ve zestárlém nebo ztmaveném provedení. Důležitá je konzistence: industriální styl má tendenci používat tmavé, syté barvy. Vysoké stropy a panoramatické prosklení vytvářejí ideální podmínky pro vytvoření průmyslového prostoru, ale to neznamená, že podobné uspořádání nelze vytvořit v malém bytovém domě. Stačí použít dokončovací materiály, jako je dekorativní omítka, červené cihly, vinylové panely v barvě tmavého dřeva na podlaze a tmavá barva na stěnách.

Jak vybavit průmyslový dům?

Ať už plánujeme industriální interiér v paneláku nebo v rodinném domě, musíme dobře naplánovat jeho vybavení. Nábytek v tomto designovém stylu je velmi výrazný, takže jeho použitím jako základu snadno vytvoříme podkroví i ve velmi malém prostoru. Nábytek tohoto typu je minimalistický, pevný a poměrně masivní. Zpravidla se jedná o kombinaci dřeva a práškově lakovaného kovu. Barevnému schématu industriálního nábytku dominuje černá v kombinaci s tmavým dřevem, ale nechybí ani kontrastní bílé povrchy, které rozjasňují celkově tmavé loftové interiéry.

Jaký nábytek do ložnice, obývacího pokoje a jídelny?

Vneste industriální styl do bloku nebo domů pomocí vhodného nábytku. V ložnici to bude masivní postel s matrací a tmavým čelem, vedle ní skříň ve stejném stylu a noční stolek na kovovém rámu. Srdcem jídelny by naopak měl být velký stůl z podobných materiálů, tedy ze dřeva a černě lakovaného kovu. Vedle takové desky stolu budou nejlépe vypadat židle čalouněné černou ekokůží nebo jednoduché dřevěné modely s tmavým sedákem. V prostoru obývacího pokoje bude ideální jednoduchá tmavá pohovka, komoda s prvky z černé laminované desky a stolek RTV na kovových nohách. Chcete-li prosvětlit dětský pokoj v podkroví, zvolte nábytek kombinující tmavě hnědou a čistě bílou barvu.

Jak umeblować dom industrialny
małe mieszkanie w stylu industrialnym

Jak dokončit malý byt v industriálním stylu - praktické tipy

Industriál je především prostorný interiér plný světla pronikajícího dovnitř velkými okny. To však neznamená, že průmyslový byt v panelovém domě je něco zcela nedosažitelného. Při jeho zařizování je vhodné pamatovat na základní pravidla: na stěny použijte tmavé, chladné barvy, charakteristické prvky, jako je architektonický beton nebo červené cihly, a zvolte tmavé podlahy s viditelnou strukturou dřeva.

V interiéru by měly převládat surové materiály, jako je kov, sklo, beton nebo tmavé dřevo. Ty se zavádějí nejen u povrchových úprav, ale také u nábytku a dekorací, které musí být minimalistické. Dobře se hodí kovové lampy, kartáčované koupelnové armatury nebo kovové rámy obrazů. Neměli bychom zapomínat ani na roli zelených rostlin.