Obývací pokoj ve skandinávském stylu – uspořádání obývacího pokoje

Skandinávský styl se vyznačuje elegantním minimalismem, jednoduchostí a útulností. Takové designové prvky jsou žádoucí zejména při zařizování místností, jako je obývací pokoj, kde se přijímají hosté. Jak si doma vytvořit obývací pokoj ve skandinávském stylu? 
Salon w stylu skandynawskim

Inspirativní nápady pro obývací pokoj ve skandinávském stylu

Pro zařízení obývacího pokoje ve skandinávském stylu je nutné znát základní principy tohoto designového stylu. Styl interiérového designu, který pochází ze Skandinávie, se řídil jedinečnými klimatickými podmínkami této země. Skandinávské interiéry s malým množstvím denního světla jsou navrženy tak, aby působily světle a útulně bez ohledu na počasí. Skandinávský obývací pokoj je proto obvykle otevřená místnost s velkými okny. Nechybí v něm mnoho světelných bodů a jasné barvy, které odrážejí světlo. Které kusy nábytku tvoří obývací pokoj ve skandinávském stylu?

mały salon w stylu skandynawskim

Jaký nábytek vybrat do obývacího pokoje ve skandinávském stylu?

Nábytek ve skandinávském stylu je funkční a pohodlný. Komody a skříně musí nabízet dostatek úložného prostoru a pohovky a sedací soupravy především pohodlí. Skandinávský nábytek je zpravidla v barvě přírodního dřeva, ale nechybí ani kombinace s bílou, černou nebo dokonce tmavě zelenou barvou. Přitom pohovky nebo rohové sedací soupravy velmi často tvoří barevný prvek celého uspořádání, i když mohou být také neutrální - šedé nebo krémové. Pokud však náš interiér nemá specifický charakter, vyplatí se vsadit na pohovku s čalouněním v hořčicové, tmavě modré nebo tmavě zelené barvě. 

Skandinávský design obývacího pokoje na malém prostoru

Pokud jde o skandinávský styl, je obtížné zařídit obývací pokoj v paneláku tak, aby byl prostorný. Ne vždy si můžeme dovolit zbourat stěnu a vytvořit velkou otevřenou místnost, takže musíme pracovat s prostorem, který je k dispozici. Malý obývací pokoj ve skandinávském stylu však může být stále rozdělen na funkční zóny, například na jídelní kout a denní odpočinkovou zónu. Jediné, co musíte udělat, je zajistit, aby každá z těchto oblastí byla částečně a opticky oddělena. Hranice může být vymezena například rohem nebo pohovkou. 

Salon w stylu skandynawskim inspiracje
Pokój dzienny w stylu skandynawskim

Jak zařídit malý obývací pokoj ve skandinávském stylu?

Obývací pokoj ve skandinávském stylu v paneláku by měl být co nejsvětlejší místností. Zde se vyplatí vsadit na bílou barvu - bílé stěny, bílý nábytek, textilie v bílých odstínech. Světlá barva účinně odráží světlo, což vyvolává dojem optického zvětšení prostoru. Díky kontrastním doplňkům nebude aranžmá sterilní, ale elegantní. Můžeme se také rozhodnout pro obývací pokoj v šedé nebo béžové barvě, nebo dokonce tyto dvě barvy rovnocenně kombinovat. Dřevěný nábytek vypadá překvapivě dobře na šedých stěnách, zatímco béžové dekorace prohřívají charakter chladné šedi.

Obývací pokoj ve skandinávském stylu - inspirace

Jak navrhnout obývací pokoj ve skandinávském stylu? Interiéry tohoto typu jsou založeny na zemitých barvách. V obývacích pokojích ve skandinávském stylu převládá sněhově bílá, blankytně modrá, hnědá a béžová barva dřeva, mračně šedá a černá, které kontrastují a zároveň se kombinují. Obývací pokoj ve skandinávském stylu proto musí být založen na jedné nebo maximálně dvou barvách, aby byl celkový vzhled elegantní, harmonický a minimalistický. V takovém interiéru vypadá dobře nábytek imitující přírodní dřevo, případně v kombinaci s barevnými čely nebo nohami. Textilie jsou naopak převážně přírodní - máme bavlnu, len a semiš, což do interiéru vnáší prvek luxusu. 

Meble w stylu skandynawskim

Jak snadné je přejít na skandinávský styl?

Volbou skandinávského stylu můžeme výrazně snížit náklady spojené s nákupem nábytku, protože v severském stylu méně znamená více. Zaměřujeme se na minimalismus, takže do obývacího pokoje ve skandinávském stylu stačí umístit pohovku, konferenční stolek a jednu komodu nebo knihovnu. Díky menšímu počtu kusů nábytku je interiér prostornější a lépe se čistí. Ve skandinávském obývacím pokoji samozřejmě nemohou chybět ani textilie, které z něj dělají útulnou a teplou místnost. Pohovka by proto měla být vybavena dekorativními polštáři s geometrickými vzory nebo květinovými motivy a v oknech by měly být zavěšeny závěsy, které se stanou jejich elegantní kulisou. Dobře poslouží i koberec s dlouhým vlasem na podlaze a několik nezbytných doplňků, jako jsou obrázky v dřevěných rámech nebo zelené rostliny v keramických květináčích.